L9-BS24: Laboratórium regulovaných pohonov
Laboratórium regulovaných pohonov
je vybavené nástrojmi pre návrh, parametrovanie a realizáciu riadenia jednosmerných a striedavých pohonov, komerčnými meničmi pre tieto pohony (Simoreg 6RA70, Simovert 6SE70 Master Drive a Motion Control, 2 ks Sinamics S120, Simotion D442, Sinamics G120, softštartér ABB), 3 ks asynchrónnych motorov a 8 ks synchrónnych motorov s permanentnými magnetmi vrátane snímačov polohy a rýchlosti, ďalej fyzikálnym modelom kontinuálnej linky s komerčnými meničmi s PLC S7-400 s vizualizáciou a technologickými kartami FM485 a CP 443-1, ďalej 6 ks unikátnych prenosný výukových stendov s PLC S7-1200 a HMI panelmi, unikátny výpočtový systém pre rýchle prototypovanie a hardware-in-the-loop simulácie OP 5600 so softvérom RT-LAB. Laboratórium má vybavenie potrebné na výučbu príslušných odborných predmetov, ale aj riešenie záverečných prác, dizertačných prác a výskum oblasti regulovaných pohonov.
Vedúci laboratória - doc. Ing. Karol Kyslan, PhD.
Predmety a výstupy vzdelávania:
Bakalárske štúdium:
- Regulované pohony (zostavovanie blokových schém elektrických pohonov a technologických celkov, návrh a simulácia regulátorov pre základné typy pohonov, oboznámenie sa s rôznymi typmi elektrických pohonov využívanými v priemysle a so zásadami ich usporiadania a riadenia).
- Bakalársky projekt
- Bakalárska práca
Inžinierske štúdium:
- Elektromechanické výrobné systémy (hlavné časti komerčných elektrických pohonov a aplikácie elektrických pohonov v priemysle, princípy riadenia kontinuálnych výrobných liniek a ich uzlov, prehľad o priemyselných meničoch pre jednosmerné a striedavé pohony, diagnostika, parametrovanie a systémy pre nadradenú technologickú reguláciu, komunikácia medzi pohonom a PLC a realizácia všetkých potrebných nastavení).
- Servosystémy (návrh momentových, rýchlostných a polohových regulačných štruktúr pre servopohony, návrh lineárnych stavových regulátorov pre elektrický pohon, návrh pozorovateľa, diskrétne riadenie pohonov, princípy a usporiadanie predkorekcie, rôzne typy snímačov polohy a rýchlosti pre pohony).
- Diplomový projekt 1
- Diplomový projekt 2
- Diplomová práca
Doktorandské štúdium:
- Servosystémy (Aplikácie meničov v servosystémoch, Vybrané kapitoly z teórie riadenia, elektromechanické systémy , ich spojitý a diskrétny popis a ich modely, mnohomotorové pohony a servosystémy (modelovanie, analýza a metódy návrhu technologických regulátorov), riadenie technologických komplexov (štruktúry riadiacich systémov a ich programové vybavenie, vizualizačné prostriedky, bezpečnosť riadenia a zálohovanie)).
- Vedecká činnosť 1-5 (Schopnosť samostatne koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou a prispeje pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania. Dosahovanie pôvodných vedeckých výsledkov, akceptovateľných na medzinárodnej úrovni. Na základe realizácie vedeckého výskumu sa absolvent považuje za experta v svojej oblasti).
Fotogaléria: