L9-BS01: Laboratórium aplikácií elektrických pohonov
Laboratórium aplikácií elektrických pohonov
je vybavené meracími stendami pre testovanie a zaťažovanie elektrických pohonov a ich riadenia (rozsah zaťažovania približne 10 až 2000 Nm), veľmi presnými snímačmi polohy Renishaw REXM, rotačnými snímačmi momentu Magtrol (rozsah 50 Nm, 500 Nm), servomeničmi Siemens S120 s riadiacimi jednotkami Siemens CU320-2 a Simotion D, PLC a servomeničmi BR Automation, meracou ústredňou NI PXI s meracími kartami pre spracovanie digitálnych a analógových signálov a rôznych typov snímačov (ako akcelerometre, termočlánky, snímače momentu, …). Ďalej disponuje vybavením pre zber a analýzu dát pre rôzne priemyselné zbernice od spoločnosti iba AG (EtherCAT, PROFINET, PROFIBUS). V laboratóriu sú k dispozícií aj meracie prístroje (osciloskop, multimeter, digitálny teplomer, termokamera FLUKE) a základné elektrotechnické náradie. K softvérovému vybaveniu laboratória patrí softvér NI LabVIEW, Siemens Scout a BR Automation Studio. Laboratórium tak poskytuje vybavenie potrebné pre realizáciu výskumných úloh a záverečných prác v oblasti riadenia a aplikácii elektrických pohonov v priemysle.
Vedúci laboratória - Ing. Viktor Šlapák, PhD.
Predmety a výstupy vzdelávania:
Bakalárske štúdium:
Inžinierske štúdium:
Doktorandské štúdium:
- Elektromechanické systémy (dynamické modely elektromechanických systémov ako celku, ako aj ich jednotlivých podsystémov, spôsoby a vlastnosti metód riadenia lineárnych aj nelineárnych elektromechanických systémov, konštrukčné návrhy a dynamické modely vybraných elektrických strojov, návrh a vlastnosti statických meničov, súvisiacich s prácou doktoranda).
- Servosystémy (Aplikácie meničov v servosystémoch, Vybrané kapitoly z teórie riadenia, elektromechanické systémy , ich spojitý a diskrétny popis a ich modely, mnohomotorové pohony a servosystémy (modelovanie, analýza a metódy návrhu technologických regulátorov), riadenie technologických komplexov (štruktúry riadiacich systémov a ich programové vybavenie, vizualizačné prostriedky, bezpečnosť riadenia a zálohovanie)).
- Vedecká činnosť 1-5 (Schopnosť samostatne koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou a prispeje pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania. Dosahovanie pôvodných vedeckých výsledkov, akceptovateľných na medzinárodnej úrovni. Na základe realizácie vedeckého výskumu sa absolvent považuje za experta v svojej oblasti).
Fotogaléria: