L9-B226: Laboratórium výkonovej elektroniky
Laboratórium výkonovej elektroniky
je určené na návrh, realizáciu, simuláciu a merania obvodov riadiacej a výkonovej elektroniky. Je vybavené osciloskopmi, regulovateľnými zdrojmi jednosmerného a striedavého napätia, umelými programovateľnými záťažami, výkonovými analyzátormi, signálovými generátormi a simulačným softvérom OrCAD PSpice. Ďalej disponuje základnou infraštruktúrou na výrobu riadiacich a výkonových DPS (UV osvit, leptacie zariadenie, spájkovacie centrum). Toto laboratórium poskytuje špičkové vybavenie nielen na výučbu, ale aj na riešenie záverečných prác, semestrálnych projektov a výskumných úloh.
Vedúci laboratória - doc. Ing. Milan Lacko, PhD.
Predmety a výstupy vzdelávania:
Bakalárske štúdium:
- Výkonová elektronika (teória a využitie moderných výkonových polovodičových súčiastok a spôsobov premeny foriem a parametrov elektrickej energie pomocou výkonových polovodičových meničov, analýza priebehov napätí a prúdov vo výkonových polovodičových meničoch, výpočet stredných a efektívnych hodnôt napätí a prúdov, práca s modernou meracou technikou, zapájanie elektrických obvodov podľa schémy zapojenia a analýza ich vlastnosti).
Inžinierske štúdium:
- Výkonové polovodičové systémy (moderné usmerňovačové systémy frekvenčných a jednosmerných meničov, meničové systémy pre napájacie zdroje, aplikácie meničov v priemysle a v energetike, istenie výkonových polovodičových súčiastok proti prepätiam a výkonovému preťaženiu).
- Riadenie výkonových polovodičových systémov (analýza, modelovanie, navrhovanie a simulácia riadiacich štruktúr a algoritmov pre pokročilé výkonové polovodičové meniče pre moderné aplikácie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, elektromobility, regulovaných jednosmerných a striedavých elektrických pohonov, batériových úložísk energie).
Doktorandské štúdium:
- Elektromechanické systémy (dynamické modely elektromechanických systémov ako celku, ako aj ich jednotlivých podsystémov, spôsoby a vlastnosti metód riadenia lineárnych aj nelineárnych elektromechanických systémov, konštrukčné návrhy a dynamické modely vybraných elektrických strojov, návrh a vlastnosti statických meničov, súvisiacich s prácou doktoranda).
- Servosystémy (Aplikácie meničov v servosystémoch, Vybrané kapitoly z teórie riadenia, elektromechanické systémy , ich spojitý a diskrétny popis a ich modely, mnohomotorové pohony a servosystémy (modelovanie, analýza a metódy návrhu technologických regulátorov), riadenie technologických komplexov (štruktúry riadiacich systémov a ich programové vybavenie, vizualizačné prostriedky, bezpečnosť riadenia a zálohovanie)).
- Vedecká činnosť 1-5 (Schopnosť samostatne koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou a prispeje pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania. Dosahovanie pôvodných vedeckých výsledkov, akceptovateľných na medzinárodnej úrovni. Na základe realizácie vedeckého výskumu sa absolvent považuje za experta v svojej oblasti).
Fotogaléria: