L9-B228: Laboratórium simulačných systémov
Laboratórium simulačných systémov
je vybavené počítačmi pre 20 študentov s nainštalovanými CAD softvérmi (EPLAN, CREO), softvérom ARENA pre analýzu, simuláciu a optimalizáciu výrobných procesov, softvérom RobotStudio pre simuláciu a offline programovanie robotických pracovísk, softvérom MATLAB a jeho toolboxmi (Control toolbox, SimMechanics, SimScape, Fuzzy toolbox, Neural nework toolbox a ďalšie) pre modelovanie a simuláciu fyzikálnych systémov. Toto laboratórium poskytuje softvérové vybavenie potrebné nielen na výučbu príslušných odborných predmetov, ale aj na riešenie semestrálnych projektov a záverečných prác.
Vedúci laboratória - doc. Ing. Peter Girovský, PhD.
Predmety a výstupy vzdelávania:
Bakalárske štúdium:
- Základy robotiky (konštrukcia robotov, kinematická analýza robotov, návrh riadiacich algoritmov pohybu ramena robota, základy programovania robotov pomocou programu ABB RobotStudio).
- Počítačové aplikácie (numerické a grafické metódy a techniky programu Matlab a Excel pre rôzne vedné a aplikačné oblasti, metódy a postupy vhodné pre oblasť matematiky, fyziky, teórie automatického riadenia a ich využitie v modelovaní a riadení priemyselných procesov).
- Modelovanie a simulácie v elektrotechnike (základné vedomosti i pokročilé praktiky z oblasti zostavovania matematických modelov, modelovania a simulácie elektrických obvodov, analýza výsledkov získaných v časovej a frekvenčnej oblasti, posúdenie vplyvu parametrov komponentov elektrického obvodu na jeho dynamické vlastnosti, aplikácia vedomostí z MATLABu na riešenie dynamických systémov).
- Simulácia výrobných systémov (tvorba počítačových modelov diskrétnych stochastických systémov, ich verifikácia, simulačné experimenty, analýza výsledkov a tvorba záverov, ktoré sa po zavedení do praxe potvrdia s dostatočnou presnosťou).
Inžinierske štúdium:
- Projektovanie elektrotechnických zariadení 2 (nástroje programového balíka EPLAN, ktorý patrí medzi najrozšírenejšie softvérové nástroje pre tvorbu technickej dokumentácie v elektrotechnike v technickej praxi).
- Trojrozmerné modelovanie a simulácia (modelovanie v profesionálnom CAD programe Creo, tvorba modelov súčiastok, tvorba zostáv, výkresov a animácie).
- Umelá inteligencia v riadení elektromechanických systémov (fuzzy systémy, neurónové siete, hybridné systémy a ich aplikácia na riadenie elektromechanických systémov).
Doktorandské štúdium:
- Elektromechanické systémy (dynamické modely elektromechanických systémov ako celku, ako aj ich jednotlivých podsystémov, spôsoby a vlastnosti metód riadenia lineárnych aj nelineárnych elektromechanických systémov, konštrukčné návrhy a dynamické modely vybraných elektrických strojov, návrh a vlastnosti statických meničov, súvisiacich s prácou doktoranda).
- Vedecká činnosť 1-5 (Schopnosť samostatne koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou a prispeje pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania. Dosahovanie pôvodných vedeckých výsledkov, akceptovateľných na medzinárodnej úrovni. Na základe realizácie vedeckého výskumu sa absolvent považuje za experta v svojej oblasti).
Fotogaléria: