L9-B225: Laboratórium priemyselnej automatizácie
Laboratórium priemyselnej automatizície
je vybavené programovateľnými automatmi (PLC) B&R, vizualizačnými softvérmi (Control Web 7, Automation studio B&R), softvérom MATLAB pre modelovanie a simuláciu, fyzikálnymi modelmi elektromechanických systémov (model zásobníkov kvapaliny a sypkých materiálov, inverzného kyvadla, model pre riadenie prúdenia vzduchu, automatickej brány a pod.). Toto laboratórium poskytuje hardvérové aj softvérové vybavenie potrebné nielen na výučbu príslušných odborných predmetov ale aj riešenie záverečných prác alebo semestrálnych projektov.
Vedúci laboratória - Ing. Ján Bačík, PhD.
Predmety a výstupy vzdelávania:
Bakalárske štúdium:
- Riadenie priemyselných systémov (funkcie základných prvkov automatizovaných systémov, popis spojitých dynamických systémov, analýza vlastností uzavretých regulačných obvodov v časovej a frekvenčnej oblasti, návrh a realizácia základných riadiacich obvodov spojitých, diskrétnych a logických elektromechanických systémov).
- Základy programovania mikropočítačov (architektúra, technická stavba, funkcie a použitie mikropočítačov a súvisiacich hardvérových komponentov, základné techniky programovania jednočípových procesorov na mikropočítačoch rady 8051).
- Základy programovania PLC (základy programovania programovateľných logických automatov a ich aplikácia na vybrané typy úloh z oblasti automatizácie).
- Tvorba používateľských rozhraní (všeobecné princípy návrhu interfejsu, základná filozofiu práce a technológia vizuálneho programovania, tvorba aplikácií pre monitorovanie a riadenie technologických procesov pomocou objektovo orientovaného programovania v systéme Control Web 7).
Inžinierske štúdium:
- Riadiace systémy s programovateľnými automatmi (tvorba pokročilých algoritmov z oblasti programovania logických programovateľných automatov a ich aplikácia pre riešenie vybraných typov úloh z oblasti elektrotechnických a elektromechanických riadiacich systémov).
- Návrh pokročilých robotických aplikácií (návrh a simulácia priemyselných a mobilných robotov pomocou robotického frameworku ROS (Robot Operating System). Overenie ich funkčnosti pomocou simulačného prostredia Gazebo).
Doktorandské štúdium:
- Elektromechanické systémy (dynamické modely elektromechanických systémov ako celku, ako aj ich jednotlivých podsystémov, spôsoby a vlastnosti metód riadenia lineárnych aj nelineárnych elektromechanických systémov, konštrukčné návrhy a dynamické modely vybraných elektrických strojov, návrh a vlastnosti statických meničov, súvisiacich s prácou doktoranda).
Fotogaléria: