L9-B216: Laboratórium elektrických prístrojov a aplikovanej elektroniky
Laboratórium elektrických prístrojov a aplikovanej elektroniky
je vybavené zdrojmi, osciloskopmi, snímačmi a prípravkami pre základné merania na elektrických prístrojoch a elektrických strojoch, fyzikálnymi modelmi elektromechanických systémov (model dopravníka riadeného AM, modelmi prevodoviek a modelmi motorov s prevodovkami SEW EURODRIVE), softvérom CodeComposer Studio a programom MATLAB/Simulink pre modelovanie a simuláciu elektrických pohonov. Toto laboratórium poskytuje hardvérové aj softvérové vybavenie potrebné na výučbu odborných predmetov.
Vedúca laboratória - Ing. Viktor Šlapák, PhD.
Predmety a výstupy vzdelávania:
Bakalárske štúdium:
- Elektrické prístroje (princípy činnosti a typy el. prístrojov používaných na zapínanie a vypínanie pri rôznych podmienkach v nn aj vn sieti , istiace a ochranné prístroje).
- Elektrické pohony pohony (vlastnosti elektrických pohonov, dimenzovanie el. pohonov, základné vlastnosti a spôsoby spúšťania, riadenia a brzdenia jednosmerných cudzobudených a sériových el. pohonov a striedavých elektrických pohonov s AM a SMPM, návrhy a simulácie matematických modelov vybraných typov el. motorov v programe MATLAB/Simulink).
- Priemyselná elektronika (polovodičové súčiastky, ich základné vlastnosti a charakteristiky, klopné obvody, spínače, zosilňovače, tvarovače signálu, operačné zosilňovače, stabilizátory napätia, optočleny, regulátory, generátory požadovaných napätí, číslicová technika, pamäťové členy, čítače, registre, sčítačky, stavba mikropočítačov, prevodníky a praktické zapojenia analógových a číslicových obvodov).
- Snímače a meranie v elektrotechnike (merania a snímania procesných veličín, princípy, vlastnosti a použitie základných druhov snímačov, základné princípy merania, spracovania a vyhodnocovania veličín potrebných pre automatizované riadenie mechatronických systémov).
- Projektovanie elektrotechnických zariadení (normy pre projektovanie elektromechanických sústav a ich bezpečnú prevádzku, technická dokumentácia elektrotechnického zariadenia, prechodné deje pri zapínaní a vypínaní el. obvodov, elektrodynamické sily, elektrické kontakty, elektrické káble, ich typy, označovanie a dimenzovanie, spínacie prístroje, ochranné a istiace prístroje, dimenzovanie a istenie elektromotorov, spúšťanie AM, dimenzovanie komponentov jednosmerného regulovaného pohonu, dimenzovanie komponentov striedavého regulovaného pohonu).
Inžinierske štúdium:
- Aplikácie signálových mikrokontrolérov (riadenie motorov pomocou signálového kontroléra, vyhodnocovanie signálov so snímačov, komunikácia mikrokontroléra s inými zariadeniami a praktické aplikácie embedded systémov).
- Signálové mikrokontroléry (základné vlastnosti a architektúra signálových procesorov so zameraním sa na digitálny signálový kontrolér fy. Texas Instrument TMS320F28379D, systémové vlastnosti, časovače, pamäť, prerušenia, V/V, modul PWM, modul ADC, modul CAP, modul QEP, modul SCI, programovanie periférií pomocou CodeComposer Studio v jazyku C).
- Elektrické stroje pre automatizáciu (typy a vlastnosti el. strojov, špeciálne konštrukcie klasických el. strojov, merania na jednosmerných strojoch a asynchrónnych strojoch a modelovanie v programe MATLAB/ Simulink, základné výpočty magnetických obvodov, merania na lineárnych a synchrónnych reluktančných strojoch).
Doktorandské štúdium:
- Servosystémy (Aplikácie meničov v servosystémoch, Vybrané kapitoly z teórie riadenia, elektromechanické systémy , ich spojitý a diskrétny popis a ich modely, mnohomotorové pohony a servosystémy (modelovanie, analýza a metódy návrhu technologických regulátorov), riadenie technologických komplexov (štruktúry riadiacich systémov a ich programové vybavenie, vizualizačné prostriedky, bezpečnosť riadenia a zálohovanie)).
- Vedecká činnosť 1-5 (Schopnosť samostatne koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou a prispeje pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania. Dosahovanie pôvodných vedeckých výsledkov, akceptovateľných na medzinárodnej úrovni. Na základe realizácie vedeckého výskumu sa absolvent považuje za experta v svojej oblasti).
Fotogaléria: